دوستانی که می خواهند ما را یاری کنند مطالب خود را به ایمیل garden_87311@yahoo.com ارسال نمایند.
 آلوپسی

مقاله

آلوپسی

Baldness/Alopecia

 (طاسی، بی‌مویی، از دست رفتن مو)

 

 

آلوپسی به معنای «طاسی» یا «بی‌مویی» ثانویه و عارضی است و در اصطلاح پزشکی عبارتست از بی‌مو شدن یا ریختن بخشی کوچک یا منطقه‌ای وسیع و یا همه موهای بدن که غالباً در مدت زمانی اندک به وقوع می پیوندد و حتی می توان گفت گاهی این ریزش، به صورت ناگهانی صورت می گیرد. در برخی از منابع طبی، ریزش موی فرق سر مردان یا «طاسی» را که بر اثر افزایش حساسیت به هومورن مردساز تستوسترون صورت می گیرد، نیز «آلوپسی» نامیده شده است. اما باید توجه نمود که عنوان آلوپسی بیشتر ناظر به موارد بی‌مو شدن یا ریختن مو به علت بیماری می باشد و ریختن طبیعی موهای فرق سر مردان بهتر است تحت همان عنوان مشهور طاسی/ baldness شناخته شود.

آلوپسی زمانی با اسکار یا از بین رفتن ریشه مو و ضمایم آن رخ می دهد  و گاهی این روند بدون برجا گذاشتن اسکار صورت می پذیرد.

حالت اول آلوپسی یا همراه با اسکار (سیکاتریس) ممکن است در تروماهای فیزیکی و شیمیایی بر پوست و یا در عفونتهای باکتریایی و قارچی پوستی و یا در بیماریهایی همچون لوپوس اریتماتوزیس و اسکلرودرمی و هرپس زوستر حاد رخ دهد. آلوپسی همراه با اسکار غیر قابل برگشت و دائمی است و درمان خاصی ندارد و تنها اقدام درمانی جراحی پیوند پوست است.

اما آلوپسی بدون اسکار، بر اساس طرح گسترش و انتشار آن در بدن طبقه بندی می شود. لذا، هرگاه ضایعه سراسر مناطق بدن را فرا گیرد، در این صورت «یونیورسالیس» یا «ژنرالیزه» نامیده می شود. در این حالت، همه موهای بدن ریزش پیدا نمی کند و تنها طرح ریزش سراسری است و در همه مناطق بدن ریزش به وقوع می پیوندد. هرگاه آلوپسی یا بی‌مو شدن به طور مطلق و کلی صورت گیرد، در این حالت، آن را «توتالیس» می خوانند. سرانجام اگر آلوپسی در منطقه محدودی از پوست بدن ظاهر شود، در این صورت آن را «آرئاتا» یا منطقه‌ای می نامند.

آلوپسی بدون اسکار، ممکن است همراه با بیماریهای سیستمیک از قبیل لوپوس، لنفوما، کم کاری حاد تیروئید،کاشکسی و دیابت کنترل نشده تظاهر پیدا کند. در همه این حالات، درمان اصلی آلوپسی، همانا کنترل یا معالجه بیماری زمینه‌ای بیمار است.

 

آلوپسی آرئاتا:

علت اصلی آن هنوز شناخته نشده است، اما بر اساس تئوری رایج در روزگار ما، عامل خودایمنی در پیدایش آن موثر و مسئول شناخته شده است. بررسی هیستوپالژیک این ضایعه نشان می دهد که در محل ضایعات آلوپسی انفیلتراسیون لنفوسیتیک رخ می دهد.

ضایعات آلوپسی آرئاتا، در نمای خارجی، به صورت قطعه‌های محدود یا پاچهای منطقه‌ای صاف و بی‌مو دیده می شود و اطراف این پچها را موهای ضعیف و شکننده و کوتاه احاظه می کنند. آلوپسی ممکن است در موی سر، صورت، ابرو، گردن، سینه‌، پشت، زیربغل، دستها، پاها نواحی تناسلی و یا هر جای دیگر بدن پدیدار شود. اما معمولا آلوپسی سر بیشتر از نواحی دیگر برای بیماران مهم و در واقع استرس‌زا می باشد. ضایعات آلوپسی مسری نیست و غالباً بدون درد و خارش است.

آلوپسی ناشی از مصرف داروها: گاهی بر اثر شیمی درمانی و یا مصرف برخی از داروهای شیمیایی، آلوپسی در مناطقی از پوست بدن ممکن است پدید آید. برای نمونه، داروهایی که موجب بروز آلوپسی می شوند، عبارتند از: قرص کنترا سپتیو (ضد بارداری)، تالیوم، استفاده بی‌رویه و طولانی از ویتامین آ،‌ برخی از داروهای ضد انعقاد، کلوفیبرات (به ندرت)، داروهای ضد تیروئید،‌ آلوپورینول، آمفتامینها، سالیسیلاتها، جنتامایسین و لوودوپا.

گاهی آلوپسی در حین پروسه‌ی بارداری زنان به ظهور می رسد که معمولاً این نوع از آلوپسی در چند ماه پس از وضع حمل، پسرفت یا بهبودی پیدا می کند.

از نکات مهمی که در مورد ضایعات آلوپسی قابل تذکر است، آن است که این بیماری یک ضایعه سایکوسوماتیک می باشد. به این معنی که جسم و روح و روان هر سه، در پدید آمدن و بهبودی آن مؤثر و دخیل است. به دیگر سخن، وضعیت روحی و روانی بیمار مبتلا به آلوپسی در تشدید ضایعات یا بهبودی و پسرفت آنها بسیار موثر است و لذا هرگونه اقدامات درمانی متصور که دربرگیرنده تقویت جنبه‌های روحی و روانی بیمار نباشد، به موفقیت در درمان و بهبودی نسبی تا کامل بیمار منجر نخواهد گشت ..

|+| نوشته شده توسط بهنام ظرافت در دوشنبه بیست و نهم مهر 1387  |
 
 
بالا